Beauty Salon Margret

Pigmentové škvrny - príčiny vzniku, prevencia a liečba pigmentových škvŕn

Pigmentové škvrny vznikajú zvýšenou produkciou kožného pigmentu (melanínu) v pokožke. Vplyvom slnečného žiarenia a hormonálnych zmien môžu vzniknúť miesta s vyššou pigmetnáciou, ktoré sa prejavujú ako tmavé škvrny predovšetkým na tvári, krku, dekolte, alebo rukách, ktoré sú najviac vystavené slniečku.

otázka: Ako predísť vzniku pigmentových škvŕn

odpoveď Margret:

1. Chráňte sa pred slnkom – vyhýbajte sa pobytu na slnku medzi 10:00 – 15:00 hod. 
2. Používajte opaľovací krém s ochranným faktorom 20 a viac
3. Dodržiavajte pitný režim
4. Vyhýbajte sa soláriu 
5. Nepoužívajte parfum na miestach, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu
6. Nefajčite
7. Konzumujte vyváženú stravu bohatú na vitamín E, betakarotén a zinok 

otázka: Dajú sa odstraniť pigmentové škvrny kozmetickými prípravkami?

odpoveď Margret: Základom odstránenia pigmentových škvŕn je v prvom rade identifikovanie a vylúčenie príčiny, ktorá hyperpigmentáciu vyvolala. Až po odstránení príčiny je možné odstranit aj následek, pričom však ide o dlhodobý proces. Hlavnou podmienkou úspešnej liečby pigmentových škvŕn je teda obmedzenie vystavovania kože slnečnému žiareniu. Samozrejmosťou musí byť ochrana pred UV žiarením. 
Cieľom vnútornej liečby pigmentových škvŕn je obmedzenie tvorby pigmentu a jeho ukladanie v pokožke. Liečebné prípravky by mali znižovať tvorbu melanínu, potláčať rast buniek, ktoré tvoria pigment a stimulovať ukladanie pigmentu v pokožke. Ak sa pigment uloží v povrchových vrstvách koža, môžu pomôcť krémy na bielenie pokožky. Krém by ste mali aplikovať 3 – 6 mesiacov, kým pigmentové škvrny nezblednú. Ak sa však objavujete často na slnku, riskujete, že škvrny sa rýchlo objavia opäť. V prípade aplikácií krému počas leta, sa efekt nemusí dostaviť vôbec. Ideálne je začať s liečbou počas jesene alebo v zime.

otázka: Aké sú faktory spôsobujúce pigmentové škvrny

odpoveď Margret: Najprv si povieme niečo o koži spolu s prirodzeným vznikom kožného pigmentu - melanínu, aby sme boli zorientovaní v problematike a názvosloví. Koža je zložená z dvoch hlavných vrstiev. Na povrchu sa nachádza pokožka (epidermis) a nasleduje zamša (dermis). Pod zamšou sa nachádza podkožné tkanivo. Nás však teraz zaujíma najmä pokožka, ktorej vrchná časť je zrohovatená. V spodnej časti pokožky sa, okrem iného, nachádzajú melanocyty - bunky produkujúce melanín. Melanín vzniká z tyrozínu (aminokyselina) pôsobením tyrozinázy (enzým). Množstvo pigmentu sa počas života mení. Keďže primárnou úlohou melanínu je ochrana hlbších vrstiev kože pred UV žiarením, tak logicky máme najmenej melanínu po narodení. S pribúdajúcim vekom sa stále viac a viac vystavujeme slnčným lúčom, a tak sa telo bráni stále sa zvyšujúcou tvorbou melanínu. Samozrejme, že časť melanínu sa stráca spolu s odlupovaním vrchnej časti pokožky a ďalší sa dotvára podľa intenzity pôsobenia slniečka. Zvýšená tvorba melanínu a následne sa objavujúce pigmentové škvrny sa vyskytujú u žien počas tehotenstva a pri užívaní hormonálnej antikoncepcie kvôli zvýšenej hladine estrogénu (ženský pohlavný hormón). Aby toho nebolo málo, pigmentové škvrny sa tvoria aj na základe zdedených génov po našich predkoch.

Hlavné faktory vplývajúce na vznik pigmentových škvŕn:

  • Vek – tzv. starecké škvrny postihujú až 90% ľudí nad 50 rokov, bez ohľadu na typ pleti. V tomto prípade sa pigmentové škvrny nachádzajú na miestach, ktoré boli pravidelne vystavované slnečnému žiareniu.
  • Nadmerné slnenie – UV žiarenie, ktoré prechádza pokožkou stimuluje pigmentáciu buniek v koži. Nadmerné slnenie spôsobuje zvýšenú tvorbu melanínu, vďaka čomu sa postupne začnú tvoriť malé oválne pigmentové fľaky.
  • Zjazvenie, podráždenie pokožky – napr. nešetrné čistenie kože, zjazvenie od zápalovej rany (špeciálne akné), niektoré vône, nedostatok vitamínov, popálenie, precitlivenosť na svetlo, spálenie slnkom atď.
  • Hormonálna antikoncepcia – pigmentové škvrny sa vytvárajú náhle, ale väčšinou postupne zmiznú po obnovení bežnej hladiny hormónov (vysadení hormonálnej antikoncepcie).
  • Tehotenstvo – k vzniku pigmentových škvŕn v tehotenstve vedie hormonálna nerovnováha. Po pôrode tiež fľaky väčšinou postupne miznú, niekedy však ostávajú aj niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov.
  • Dedičnosť– napr. dedičné pehy; tieto pigmentové škvrny sú geneticky podmienené a začínajú sa prejavovať okolo tretieho roku veku. Aj dedične daný charakter pokožky má vplyv na to, či sa objavia alebo neobjavia pigmentové škvrny pri pôsobení vyššie uvedených faktorov.

 


Salón Margret, Štúrova 14, 010 01 Žilina
tel.: 0902 401 611, 0915 564 200
mail: info@margret.sk, www.margret.sk