Beauty Salon Margret

Rozšírené cievky tzv. Kuperóza

Aj keď ani zďaleka nepatríte do kategórie stredný vek, na tvári ste si objavili vlásočnicové, jemné pletivo červených či fialových cievok. Nie je dôvod na paniku. Kozmetické firmy aj dermatológovia o vás vedia.

Rozšírené cievky, odborne nazývané aj kuperóza, vznikajú ako dôsledok straty elasticity ciev. Ak máte citlivú a suchú pleť, ste ohrozenou adeptkou. Ale objaviť sa môže aj na pleti mastnejšej, tam je to väčšinou následok necitlivého zaobchádzania. Svoje zohráva aj genetika, ale voči tej je bezmocná aj veda. Zaobstarajte si kvalitnú kozmetiku. Tá však nebude účinná bez zdravej životosprávy.

Základ je prevencia:

 • Vyhnite sa opaľovaniu, samoopaľovacie krémy, emulzie a utierky vám zabezpečia zdravý spôsob, ako získať opálený vzhľad. Používajte krémy aj mejkapy s ochranným faktorom 50. Dostanete kúpiť v lekárni. 
 • Suchá a citlivá pleť si pýta naozaj kvalitný hydratačný krém, najlepšie taký, ktorý funguje ako prevencia voči kuperóze. 
 • Mastnejšiu ani citlivú pleť netýrajte domácimi agresívnymi peelingmi, zverte sa do rúk kozmetičky. 
 • Nefajčite, obmedzte alkohol, ostré jedlá a dbajte na pitný režim. 
 • Prechody zo zimy do tepla, a naopak, sú poriadnym zaberákom. Ak prídete zo zimy, nepite alkohol, to cievy ešte viac oslabuje. 
 • Ak sauna, tak iba infrasauna alebo biosauna, kde teplota nevystúpi nad 50 stupňov. 

Viditeľné červené žilky, najčastejšie v okolí nosa a na lícach, sú nepríjemným dermatologickým problémom, aký sa môže objaviť u každého z nás. Stačí k tomu sklon k citlivej pleti, nevhodná starostlivosť alebo genetika, ktorú však nemôžme ovplyvniť.

Kuperóza, alebo rozšírenie červených žiliek, vzniká v dôsledku straty elasticity ciev. Tie praskajú a keďže je odtok krvi znemožnený, žilky pod kožou presvitajú a sú viditeľné. Najčastejšie trpia kuperózou ľudia s citlivou a suchou pleťou a na ich vznik má vplyv viacero faktorov. Jedným z najčastejších dôvodov praskania a rozširovania žiliek sú extrémne prechody, ktoré vníma pleť ako mimoriadnu záťaž.

Najmä v zime, kedy sa nevyhneme prechodom z vykurovaných bytov do mrazivého počasia, potom znova do kancelárie a odtiaľ opäť von, trpí pleť poriadne. Rovnaké extrémy sú typické aj pre leto, kedy platí opak: z horúcich exteriérov vchádzame do klimatizovaných priestorov. A hoci je to pre nás navonok úľava, naša pokožka to tak rozhodne nevníma. Mimochodom, červené žilky neraz zdobia tváre aj žien s mastnejšou pleťou, to je však spôsobené nešetrným zaobchádzaním s pokožkou (umývanie, čistenie, peelingy a pod.).

Kľúčovú úlohu pri praskaní žiliek zohráva aj zlá životospráva (alkohol, cigarety, mastné jedlá, nedostatok pohybu), vystavovanie sa slnečným lúčom bez ochrany, dedičnosť, starnutie pokožky a nesprávna starostlivosť.

Pomoc u dermatológa: Červené žilky dokážu inak peknú pleť poriadne znekvalitniť a jej majiteľke spôsobiť nemalé starosti. Našťastie, červené žilky neznamenajú koniec krásnej pokožky. Kožný lekár vám odporučí niekoľko spôsobov, ako červeným žilkám predchádzať a ako sa ich zbaviť. Veľmi účinnou liečbou červených žiliek je odstraňovanie laserom a leptanie cievok. Žilky zmiznú a neobnovia sa, avšak je možné, že vzniknú nové červené žilky v okolí. Práve preto by ste nemali zanedbávať prevenciu.

Zásady, ktoré sa oplatí dodržať:

 • Aj keď máte mastnejšiu pleť, nedráždite ju nešetrným čistením
 • Suchá a citlivá pleť potrebuje kvalitný hydratačný krém
 • Nevystavujte sa slnečným lúčom bez silného ochranného prostriedku s minimálnym SPF 50
 • Aj doma môžete vzduch zvlhčiť, pomôžu vám špeciálne zvlhčovače i mokrý uterák prehodený cez radiátor
 • Na zamaskovanie červených cievok je ideálny korektor so zeleným podtónom
Domáce ośetrenie:

DECONGENESIA - krém proti rozšíreným cievkam   23,14 €

Parafarmaceutický, dermokozmetický prípravok jedinečného zloženia. Budete prekvapený, ako rýchlo sa Vaša pleť zbaví drobných rozšírených cievok na pleti. DECONGENESIA pôsobí proti príčinám vzniku. Hesperidin stabilizuje steny drobnýh ciev pleti a dextran sulfát pôsobí proti prekrveniu pokožky.

Aplikujte 1 x denne, ráno. Chráňte pleť pred priamym slnečným žiarením. Pre použitie po dermatochirurgickom výkone konzultujte s lekárom.

 


Salón Margret, Štúrova 14, 010 01 Žilina
tel.: 0902 401 611, 0915 564 200
mail: info@margret.sk, www.margret.sk