Beauty Salon Margret

Bankovanie

je veľmi stará metóda, známa už v staroveku a používaná nielen k potlačovaniu bolesti pohybového aparátu, ale i k mierneniu vnútorných problémov.

O liečení bankami sa zmieňuje v  r.120 slávny rímsky lekár Galenus alebo Paracelsus. Vtedy sa bankovalo všetkými predmetmi, v ktorých je možné docieliť podtlaku. V Afrike to boli kalebasy, v Indii upravené bambusové rúrky a starí Germánia používali kravské rohy.

V stredoveku bola metóda liečenia bankami veľmi rozšírená a v 19. storočí ju propagoval významný nemecký lekár Hufeland, ktorý ju systematicky aplikoval aj u chorôb vnútorných, napr. pľúcnych a srdcových. Začiatkom 20. storočia sa bankovanie vracia do rúk laických liečiteľov.

Liečenie bankami, či bankovaním rozumieme prikladanie sklenených guľovitých nádobiek s nahriatym vzduchom, v ktorých sa pri ochladzovaní vytvorí podtlak (tzv. vákuová masáž), čo spôsobí ich prisatie na pokožku a prekrvenie tkaniva. Týmto spôsobom sa z tela vyťahuje zápal. Banky sa aplikujú predovšetkým na chrbte, výnimočne aj inde, pretože chrbát ponúka lekárovi, či liečiteľovi dosť jasné znamenia o zdravotnom stave.

Ak je niekde v organizme disharmónia, vznikne na bankovanom mieste fľak alebo modrina, ale ak banku priložíme na zdravé miesto, stopy po nej nie sú žiadne. Na oslabených miestach sa pomocou baniek vytiahne zápal von a organizmus začína opäť bezproblémovo fungovať. Bankovanie teda dokázateľne posilňuje imunitný systém. Dá sa dobre kombinovať s klasickou masážou alebo jej špeciálnymi podobami, napr. v súlade s čínskou tradičnou medicínou na dráhe močového mechúra, kde sú totiž zastúpené body všetkých ostatných

 


Salón Margret, Štúrova 14, 010 01 Žilina
tel.: 0902 401 611, 0915 564 200
mail: info@margret.sk, www.margret.sk